teknisyenarif mütavazı net
MERHABA KARDEŞİM LÜTFEN ÜYE OLUNUZ! ZATEN ÜYE İSEN GİRİŞ YAPINIZ

ÖNEMLİ! YENİ ÜYE OLUYORSANIZ LÜTFEN MSN NİZE GELEN AKTİVAZYON LİNKİNE LUTFEN TIKLAYINIZ YOKSA GİRİŞTE HATA VERİYOR TESEKKURLER

mütavazı forum

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  1010
MERHABA KARDEŞİM LÜTFEN ÜYE OLUNUZ! ZATEN ÜYE İSEN GİRİŞ YAPINIZ

ÖNEMLİ! YENİ ÜYE OLUYORSANIZ LÜTFEN MSN NİZE GELEN AKTİVAZYON LİNKİNE LUTFEN TIKLAYINIZ YOKSA GİRİŞTE HATA VERİYOR TESEKKURLER

mütavazı forum

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  1010
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

***teknisyenarif ***FORUM MÜTAVAZI ***** (her türden her telden mütavazı konular)

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Lütfen emeğe saygı eğer okuduğunuz mesajı beğendiyseniz teşekkür ediniz veya cevap mesajı yazınız unutmayalımki bilgi paylaştıkça çoğalır iyi eğlenceler ***MÜTAVAZI FORUM AİLESİ***
{MÜTAVAZI FORUM} Son Konular
KonuYazanGönderme Tarihi
Salı Ekim 20, 2015 3:34 pm
Salı Ekim 20, 2015 3:33 pm
Ptsi Tem. 13, 2015 4:46 pm
Perş. Nis. 23, 2015 2:04 pm
Çarş. Ekim 30, 2013 2:13 pm
C.tesi Eyl. 28, 2013 7:22 pm
C.tesi Eyl. 28, 2013 7:21 pm
Paz Eyl. 15, 2013 4:26 pm
Perş. Ağus. 08, 2013 5:41 pm
Ptsi Ağus. 05, 2013 10:50 am
Similar topics

Paylaş | 

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
    YazarMesaj
    RaCi_
    Moderatör
     Moderatör

12
    RaCi_
    34

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  Vide
    MesajKonu: Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  Icon_minitimeC.tesi Ekim 30, 2010 7:47 pm

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  Ibrahim_ates_ve_gul

Allah, Kur’an’da birçok Peygamberin hayatını anlatıyor. Yaşadıkları sıkıntıları, ilahi emirleri yaymak için çektikleri çileleri yüzyıllardır okuyor insanlık. Her Peygamberin hayatından alınacak büyük dersler var elbette. Peygamberlerin hayat hikayelerinin anlatılmasının sebebi üzerine düşünmek gerek. Allah (cc); “Ey İnsanlar! İnsanlığın yolunu aydınlatan Peygamberlerimin hayat hikayelerini okuyun! Onların hayatları size yol göstersin!” diyor adeta.

Her Peygamberin hayatından alınacak birçok ders var elbette. Sebebini konusunda bir yorum yapamasam da, beni en çok etkileyen, Hz. İbrahim (as)’ın hayat hikayesidir. Çocukluğu, tefekkürü, babasına bile karşı gelmesi, aklını kullanması, en tepedekilerin bile yüzüne karşı konuşma cesareti, ateşe atılırken bile Allah’a teslimiyeti, evladını feda etmeyi göze alması, Kabe’yi inşa etmesi…..

Öncelikle Hz. İbrahim denilince aklıma nelerin geldiğini sıralamak istiyorum.

Hz. İbrahim denilince aklıma ilk gelen şey, etrafında sürekli bir arayış içerisinde olmasıdır. Daha küçük yaştan itibaren tefekkür ediyor Hz. İbrahim.

Hz. İbrahim denilince aklıma tefekkür etmek geliyor.

Yıldızlara bakıp “Benim Rabbim bu!” demiş, fakat yıldızların kaybolduğunu görünce, “Bu benim Rabbim olamaz!” diyerek aramaya devam etmiştir.

Ay’ı görünce “Benim Rabbim bu!” demiş fakat ay’da kaybolunca, “Bu da benim Rabbim olamaz!” diye aramaya devam etmiş.

Yıldızlardan ve ay’dan çok daha büyük ve parlak olan güneşi görünce “Benim Rabbim bu!” demiş. Fakat güneşte kaybolunca “Bu da benim Rabbim olamaz!” diye vazgeçmiş.

Allah’ı arayıp bulmasından dolayı, Allah (cc) Halil’im demiştir Hz. İbrahim’e.

Hz. İbrahim denilince aklıma cesaret geliyor.

Hz. İbrahim’in babası put yapıp satan biri olmasına rağmen, babasına bile karşı çıkmıştır.Hz. İbrahim demek baban bile yanlış yapsa itiraz edeceksin demektir.

Putlara tapan bir kavim içinde olmasına rağmen kavminin yanlış yaptığını onlara göstermek için, bütün putları kırmış ve baltayı en büyük putun üstüne asmış. Kavminden gelecek büyük tepkiyi göze alacak kadar cesurdur Hz. İbrahim.

Kendisini suçlayan kavmine putları o büyük putun kırmış olabileceğini söyleyince kavmi “Putlar konuşamaz ki. Biz onlara nasıl soralım?” diye itiraz edince “Konuşamayan hatta kendilerini bile korumaktan aciz olan bu putlara niçin tapıyorsunuz?” demiştir.

“Biz, babalarımızı bunlara tapar kimseler bulduk” diyen kavmini, yanlış yaptıkları konusunda ikna etmeye çalışmış. Allah’a sığınarak, herkesi karşısına almaya cesaret etmiştir.

Hz. İbrahim denilince aklıma kararlılık geliyor.

İbret olsun diye kocaman bir ateşe atılmak üzere olduğunuzu düşünün. Putlara hakaret etmekten vazgeçmeseniz, sizi o ateşe atacaklarını söyleseler ne yapardınız? Allah’tan başkasına eğilmeyecek kadara kararlı olabilir misiniz? Kararlı olduğunuzu Nemrud’un yüzüne karşı haykırabilir miydiniz? Hz. İbrahim ateşe atılacağını bile bile vazgeçmeyecek kadar kararlı davranmıştır.

Hz. İbrahim denilince aklıma fedakarlıkgeliyor.

Allah’a adamaya söz verdiği oğlunun gırtlağına bıçağı dayayacak kadar fedakar bir Peygamberdir Hz. İbrahim. “Allah sizden evladınızı bile istese, tereddüt etmeden evladınızın gırtlağına bıçağı sürteceksiniz!” demektir Hz. İbrahim.

* * * * * *

Allah (cc), Hz. İbrahim’i acılarla, sıkıntılarla inşa etmiş, Hz. İbrahim’de Kabe’yi inşa etmiş. Acılarla yoğrulmuş bir hayat demektir, Hz. İbrahim.

Yazıya, neden “Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses” başlığını koyduğuma gelince… Evlatlarına Hz. İbrahim’i anlatıp, onları Hz. İbrahim hayranı olarak yetiştirmeyen herkesin dikkatini çekmek için böyle bir başlık attım.

Çocuklarımıza ve gençlerimize Hz. İbrahim’i anlatmasak, Hz. İbrahim’i sevdirmesek, birileri bizim çocuklarımızı İbrahim Tatlıses hayranı yaparlar! Bunun suçlusu ne medyadır, ne de İbrahim Tatlıses. Herkes kendi işini yapıyor…

* * * * * *

Çocuklarımıza Hz. İbrahim’in adını vermeyi başardık ta, Hz. İbrahim hayranı çocuklar yetiştirmeyi beceremedik.

Allah hepimize, Hz. İbrahim hayranı evlatlar ve nesiller yetiştirmeyi nasip etsin.

Sait ÇAMLICA
    Eğitimci – Yazar
    teknisyenarif
    Administrator
    Administrator

12
    teknisyenarif
    34

https://mutavazi.yetkin-forum.com

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  Vide
    MesajKonu: Geri: Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses  Icon_minitimeC.tesi Ekim 30, 2010 7:49 pm

amin inşallah

Hz. İbrahim ve İbrahim Tatlıses

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
    1 sayfadaki 1 sayfası

Konu Etiketleri Etiketler
     Konu Linki Konu Linki
     Konu BBCode BBCode
     Konu HTML Kodu HTML Kodu